NURKOWANIE

Wyjątkowy archipelag

Ocean Indyjski w rejonie Archipelagu to jeden z najbardziej unikatowych ekosystemów na świecie. Wyspy powstałe z zalanych wulkanów, których podwodne stoki zamieniły się z czasem w wielkie, imponujące ściany raf koralowych, przyciągnęły przebogatą podwodną faunę, która rozsławiła Malediwy. To tutaj znajdziemy największe żerowiska rekina wielorybiego (w samym Południowym Atolu Ari zarejestrowano ponad 360 osobników tego gatunku). W rejonie słynnej Hanifaru Bay sezonowo można obserwować manty przepływające grupami liczącymi niejednokrotnie ponad sto osobników. To spektakularne widowisko jest przeżyciem, którego nie zapomina się do końca życia…

Różnorodność GATUNKów

Różnorodność gatunków jest imponująca: senne i leniwe rekiny wąsate, szare rekiny rafowe, żarłacze czarnopłetwe i srebrnopłetwe, strzępiele, różne gatunki muren, ośmiornice, pływające pojedynczo lub w ogromnych ławicach tuńczyki i barakudy, wielkie napoleony, czy budzące respekt karanksy żółtopłetwe. Plus oczywiście nieprzeliczeni mieszkańcy rafy koralowej. Dla miłośników makro Malediwy także przygotowały coś wyjątkowego: wielobarwne i przeróżnych gatunków ślimaki nagoskrzelne, miniaturowe krewetki, maleńkie kolorowe rybki rafowe. Ogrody koralowców to z kolei czysta uczta dla oczu… Znamy miejsca, w których rafa jest wciąż żywa i kolorowa, gdzie pojedyncze head corals osiągają po kilka i kilkanaście metrów, znamy podwodne ogrody barwnych gorgonii i jaskinie całe porośnięte miękkimi koralami… Znamy też miejsca, w których rafa się odradza – czasem z pomocą ludzkich rąk. Widoki w tych miejscach są po prostu niesamowite i na długo pozostają w pamięci.

Nurkowiska na Malediwach są zróżnicowane i przepiękne. Bajecznie kolorowe i rozmaicie ukształtowane rafy pełne żywych korali, spokojne i bezpieczne nurkowiska dla dzieci, nurkowiska “wypoczynkowe”, gdzie po prostu płyniemy z prądem wzdłuż pionowej ściany i podziwiamy to co po jednej (rafa) i to co po drugiej stronie (ocean)… Są tu również bajeczne podwodne krajobrazy utworzone przez zatopione wyspy – thile. Są wzgórza, doliny i wąskie przesmyki, a to wszystko pełne podwodnego życia. Dla spragnionych mocniejszych wrażeń są też nurkowania w kanałach, w silniejszym prądzie, połączone zwykle z podziwianiem rekinów i innych dużych ryb oceanicznych. Nurkowania w malediwskich prądach to z jednej strony wspaniałe przeżycie, a z drugiej doskonały trening nurkowy! 

kalendarz wypraw nurkowych

SOUTH ARI ATOLL i VAAVU ATOLL
21 listopada - 02 grudnia 2021

2580 USD + bilety lotnicze ok. 3000 PLN

Wyprawa stacjonarna na wyspę Dhigurah  w Południowym Atolu Ari.

 Będziemy poszukiwać rekina wielorybiego w Atolu Ari, zanurkujemy nocą z dziesiątkami rekinów wąsatych w Atolu Vaavu, spotkamy żółwie, manty i setki innych barwnych podwodnych stworzeń.

Wyprawa dla nurków na każdym poziomie doświadczenia i kwalifikacji. W czasie wyprawy jest możliwość ukończenia podstawowego kursu nurkowego.

SHARK EXTREME EXPEDITION
19 - 26 kwietnia 2022

2570 USD + bilety lotnicze ok. 3000 PLN

Wyprawa na dalekie Południe Malediwów i na leżącą tam samotną wyspę Fuvahmulah. Zapraszamy w najlepsze na świecie miejsce do obserwacji rekinów tygrysich w ich naturalnym środowisku! 

Będziemy codziennie nurkować z rekinami tugrysimi, spotkamy największe na świecie manty oceaniczne – tak zwane diabły morskie, możemy również liczyć na towarzystwo kosogonów i rekinów młotów.

Wyprawa tylko dla doświadczonych nurków.