Wielkie Święto Eid 🌺🌺
Poranne malediwskie słońce otwiera nam oczy, gdy pijemy kawę w towarzystwie naszej małej przyjaciółki Anam. Z dworu dobiegają radosne okrzyki dzieci i z zaciekawieniem nasłuchujemy zbliżających się rytmicznych dźwięków bębnów. Zaczyna się. Słychać świąteczne pozdrowienie – Eid Mubarak!

Najbardziej kolorowe i radosne święto na Malediwach, czyli Eid al-Adha, zwane jest też świętem ofiarowania. To muzułmańskie święto upamiętnia ofiarę Abrahama oraz jego posłuszeństwo wobec Boga. Uroczystości na Malediwach trwają aż 4 dni, w trakcie których dorośli nią pracują, a dzieci nie chodzą do szkoły. Całe rodziny zjeżdżają się w jedno miejsce (zwykle wracają z wysp-miast na swoje rodzinne, lokalne wyspy, lub wybierają się na rodzinny urlop) i świętują te radosne chwile wspólnie.

Obchody zaczynają się z samego rana. Na ulicach słychać jak mężczyźni i kobiety z wyspy zbierają się by śpiewać i tańczyć boduberu – tradycyjny taniec malediwski. Taką procesją pomiędzy domami, przystając na skrzyżowaniach i prezentując przepiękne, tradycyjne tańce i obyczaje, budzą wyspę do życia i zapraszają wszystkich do przyłączenia się do barwnego i wesołego pochodu. I każdy może dołączyć – jak wspaniale było nam tańczyć razem z pięknie wystrojonymi kobietami, które śmiały się do nas, okazywały sympatię i szacunek, a my mogłyśmy odwdzięczyć się tym samym…

Wielkie święto Eid to jedyny taki czas w roku, w którym malediwczycy bawią się tańcząc i śpiewając, na codzień bowiem religia im tego zabrania. Z domów wychodzą dosłownie wszyscy – od najmłodszych do najstarszych. Wszyscy pozdrawiają nas słynnym Eid Mubarak, i zapraszają do wspólnej zabawy! Ostatni dzień kojarzył nam się trochę z naszym „lanym poniedziałkiem” – dzieci przygotowywały specjalne woreczki z barwnikami i obrzucały wszystkich na wyspie. Im więcej kolorów tym lepiej! Zwieńczenie uroczystości i obchodów Eid ma wyjątkowy charakter, ponieważ właśnie wtedy mężczyźni i kobiety tańczą razem.

Podczas tych czterech dni odbywa się wiele radosnych i kolorowych imprez. Na specjalnie zbudowanej scenie, zazwyczaj na boisku lub w porcie, odbywają się konkursy, konkurencje, koncerty, pokazy i występy artystyczne. Kobiety prezentują tradycyjne tańce, z których możecie wyczytać dawne historie i echa malediwskich legend, mężczyźni tańczą w transowym rytmie boduberu, w sybolicznych pozach tradycyjnych prac, połowów ryb i wielu innych tajemniczych dla nas znaczeń. Wieczory spędzone na oglądaniu takich cudownych spektakli to czysta magia i niezapomniane przeżycia.

Malediwy są pełne takich soczystych wydarzeń… nasze wspomnienia z Eid al-Adha w Atolu Baa wprost wibrują ferią barw i brzmieniem boduberu…
#dreamonline for now!

Pozostaw komentarz