Malediwy
wyspy lokalne

CO TO JEST WYSPA LOKALNA?

Malediwy to kraj położony na 26 geograficznych atolach i około tysiącu dwustu wyspach rozsianych jak fragment Drogi Mlecznej na wodach Oceanu Indyjskiego. To kraj z własnym niepodległym narodem, językiem, kulturą i walutą. Zamieszkałe wyspy są podobne do wiosek czy miasteczek, czasami miast w Zachodnim Świecie – dzieli je jednak nie ląd, a woda.

Każdy Atol administracyjny posiada swoją wyspę – stolicę. A każda wyspa ma swój konsulat i konsula, dobrze zorganizowany port, meczet, sklepiki, restauracje i kafejki, punkt opieki medycznej, czasem szpital, posterunek policji, szkołę, przedszkole, boisko do piłki nożnej lub siatkówki… W zależności od rozmiaru i populacji wyspy, nie zawsze znajdziemy wszystkie te elementy, ale generalnie każda lokalna wyspa to samowystarczalne miejsce, ze wszystkim co jest potrzebne do codziennego życia malediwskiej rodzinie.

wyspy lokalne na malediwach
Fot. P. Tarasewicz

Rozwój lokalnej turystyki

Wyspy lokalne na Malediwach to określenie specjalnie stworzone dla turystów, aby łatwiej było je odróżnić od wysp resortowych, na których znajdują się jedynie hotele oraz infrastruktura do obsługi gości. Jednak od pewnego czasu mieszkańcy wysp lokalnych mogą przyjmować turystów w tzw. guesthousach, czyli niewielkich pensjonatach. Są to prześliczne, klimatyczne i serdeczne miejsca prowadzone przez malediwskich właścicieli, czasami we współpracy z zagranicznym wspólnikiem – inwestorem. Na wyspach powstały profesjonalne bazy nurkowe i centra sportów wodnych, świetne klimatyczne restauracje oferujące pyszną malediwską kuchnię (często wychodzącą spod rąk lokalnych gospodyń). Wyspy przygotowały się doskonale na przyjmowanie turystów i zapewniania im cudownych wrażeń podczas pobytu. Również ekonomiczne korzyści płynące z wyboru wysp lokalnych zamiast resortów powodują, że od kilku lat ten sposób spędzenia czasu na Malediwach staje się coraz bardziej popularny.

Co oferuje Ci wyspa?

Na wyspach obowiązującą religią jest islam, dlatego jako kraj muzułmański, Malediwy rządzą się lokalnymi prawami, których należy bezwzględnie przestrzegać. Zatem – nie wolno przywozić, posiadać i spożywać tutaj alkoholu i wieprzowiny oraz wszelkich narkotyków. Praktykowanie innej religii jest możliwe jedynie w prywatnym pokoju, lecz nie w miejscu publicznym. Na wyspach lokalnych (w tym stolicy – Male) obowiązuje nas „dress code” polegający na osłonięciu ramion, dekoltu oraz nóg za kolana. Kąpiele słoneczne i te w przepięknych lazurowach wodach laguny są możliwe wszędzie, lecz w kostiumie kąpielowym tylko na specjalnie wyznaczonych dla turystów tzw. plażach bikini. Wyspy, na których są guesthouse’y, mają takie plaże. We wszystkich innych miejscach kąpiemy się tak jak wszyscy Malediwczycy – w ubraniu.

Czas spędzony na malediwskiej wyspie, wśród rdzennych mieszkańców archipelagu, to niezwykła szansa na kontakt z unikalną, niedocenioną kulturą i dziedzictwem tego narodu. To również okazja, aby poczuć ogromną serdeczność tych gościnnych ludzi, zawsze uprzejmych i gotowych do pomocy.

Wyspy lokalne na Malediwach to najpiękniejsze piaszczyste plaże, długie sandbanki, żywa i bujna dżungla, kolorowe krzewy i kwiaty, magiczne banyan trees i wielkie chlebowce. Przyroda tych miejsc jest obezwładniająca.

Co warto zobaczyć?

Zwiedzanie na Malediwach można zacząć od poznania miejsc, które dostępne są dla turystów.

A TO NIEKTÓRE Z NASZYCH ULUBIONYCH WYSP LOKALNYCH

Dhigurah, Południowy Atol Ari
Goidhoo, Atol Baa
Dhigurah, Południowy Atol Ari
Fot. P. Tarasewicz
Nasza ukochana, niezwykła wyspa z przepięknymi długimi plażami i spektakularnym sandbankiem. Idealne miejsce do nurkowania, słynne ze spotkań z rekinem wielorybim i mantami. Znajdziemy tutaj doskonałe lokalne restauracje i kafejki oraz kilka świetnych centrów nurkowych. Dhigurah ma własną reprezentację w piłce nożnej oraz siatkówce. W sezonie rozgrywek niemal wszyscy mieszkańcy wyspy płyną łodziami za swoją drużyną, aby kibicować jej podczas meczów rozgrywanych na innych wyspach.
Fulhadhoo, Atol Baa
Fulhadhoo, Atol Baa
Fot. M. Sotek
Mała wyspa otoczona wielobarwną oceaniczną wodą i pełna cudownych plaż. Idealna dla osób, które poszukują ciszy i spokoju i dodatkowo prowadzą aktywny tryb życia. Lokalni przewodnicy każdego dnia zabiorą nas na wycieczkę w głąb wyspy, dzięki czemu poznamy skarby malediwskiej przyrody i dotrzemy do miejsc, których próżno szukać w przewodnikach.
Maradhoo, Atol Addu
Maradhoo, Atol Addu
Wyspa na samym południu Malediwów, które samo w sobie stanowi całkowicie odmienną twarz Archipelagu. Maradhoo jest częścią Addu City – kompleksu wysp połączonych ciągiem grobli i wiodącymi przez nie drogami.

Jest to idealne miejsce dla osób, które od spacerów i plażowania wolą aktywne spędzanie czasu. Możemy wypożyczyć tu rower lub skuter i całe dnie spędzać na zwiedzaniu i odkrywaniu kolejnych, coraz dalszych zakątków. Również przyroda jest na tym obszarze odmienna niż w Atolach Centralnych. Na niektórych wyspach znajdziemy na przykład jeziora mangrowe. Maradhoo to też wyjątkowe miejsce dla doświadczonych nurków, których przyciągają tutaj duże oceaniczne stworzenia, wraki i niezwykle pięknie zachowana rafa.
Thoddoo, Atol Alif
Thoddoo, Atol Alif
Fot. A. Godlewska
Kolejna wyjątkowa, niezwykle charakterystyczna wyspa. Położona w znacznym oddaleniu od wszelkich innych wysp. Jej rozmiar na malediwskie warunki jest doprawdy imponujący. Około trzech czwartych obszaru wyspy zajmują rozległe plantacje, na których tutejsi rolnicy uprawiają rozmaite owoce i warzywa. Trafiają one później na targ owocowo-warzywny w Male oraz na wiele wykwintnych stołów w resortach czy guesthousach. Najpopularniejsze uprawy na Thoddoo to plantacje arbuzów, papai oraz betelu.
Tę wyspę charakteryzuje znaczna odległość od pozostałych oraz imponujący rozmiar. Większą część obszaru stanowią plantacje owoców i warzyw, które są później sprzedawane na lokalnym targu w Male oraz trafiają na stoły mieszkańców i potencjalnych gości. Do najpopularniejszych upraw należą arbuzy, papaja oraz betel, czyli lokalna używka działaniem przypominająca kofeinę. Wyspa słynie z uroczych długich alei palmowych, cudownych, ciągnących się kilometrami plaż oraz wspaniałych przybrzeżnych wód, w których z łatwością spotkamy liczne żółwie, mnóstwo kolorowych rybek, a nawet ośmiornice. Także tutaj, przy odrobinie szczęścia, w bezksiężycową noc mamy szansę być świadkami niezwykłego spektaklu, jakim jest pojawienie się świecącego planktonu.
Kelaa, daleka Północ
Kelaa, daleka Północ
Jedna z najdalej wysuniętych na północ malediwskich wysp. Imponuje rozmiarem, zielenią, dziką naturalnością i zapierającą dech rozległą, niezwykłą wręcz laguną. Trudno będzie Wam zwiedzić Kelaa wzdłuż i wszerz bez roweru czy skutera – to naprawdę duże wyzwanie.
Dzikie, naturalne krajobrazy, rozległa i zapierająca dech w piersiach laguna to tylko niektóre z atrakcji, jakie dostępne są na wyspie, która jest najdalej wysuniętym na północ punktem w archipelagu. Do zwiedzania najlepszy będzie rower lub skuter, co znacznie ułatwi podróżowanie. Można to zrobić także pieszo, jednak warto zarezerwować na to przedsięwzięcie przynajmniej kilka dni. Z nabrzeża do wioski, a może wręcz miasteczka, wiedzie szeroka, długa aleja osłonięta przyjemnym cieniem gęstego, egzotycznego lasu. Miasteczko zbudowane jest według tradycyjnych malediwskich zasad: im bardziej kręta uliczka, tym lepsza, im trudniej trafić, tym jeszcze lepiej. Na turystów czekają tu wręcz pocztówkowe widoki, długie, oślepiające bielą plaże, laguna w niesamowitych odcieniach błękitu, a nawet jezioro mangrowe czy ruiny dawnych fortyfikacji.
Goidhoo, Atol Baa
Fot. K. Kalisz
Duża, na większości swojego obszaru porośnięta dziką dżunglą, spokojna i cicha wyspa. Żyje tu niezwykle przyjazna społeczność, a turystów jest wyjątkowo niewielu. Cudownym przeżyciem jest długi spacer przez dziewiczą dżunglę, którą docieramy do niezwykle pięknej, białej i miękkiej jak mąka plaży. Cicha i spokojna wyspa w większości porośnięta dziką roślinnością, na której żyje niezwykle przyjazna społeczność. Zachętą do jej odwiedzenia może być długi spacer przez dziewiczą dżunglę, który zapewnia niezapomniane przeżycia. Po przeprawie przez zastępy roślinności trafiamy na cudowną, piaszczystą plażę, na której możemy odpocząć i podziwiać piękno oceanu.
Fehendhoo, Atol Baa
Fehendhoo, Atol Baa
Fot. K.Kalisz
Przepiękna wyspa o wyjątkowym, wrzecionowatym kształcie, pełna naturalnej dzikiej zieleni. Otoczona rafą i niezwykle kolorową wodą. Znajdziemy tu przyjazną tradycyjną wioskę, a w niej wiele starych domków zbudowanych z koralowca. Jest też świetna lokalna kafejka.
Kamadhoo, Atol Baa
Kamadhoo, Atol Baa
Fot. M. Sotek
Urocza zielona wysepka, z wyjątkowo zżytą i otwartą lokalną społecznością. Można tu miło spędzić czas na spacerach wśród pięknych, kolorowych domów oraz okolicznej roślinności złożonej z wielobarwnych krzewów, drzewek owocowych i okazałych chlebowców. Niektóre drzewa rosną tu na samym środku drogi, a mieszkańcy chętnie przesiadują w ich cieniu. Kamadhoo może pochwalić się przepiękną plażą ze świetnym miejscem na pikniki i sesje jogi oraz wspaniałymi warunkami do snorkowania. Ogromną atrakcją są szczególnie huczne na tej wyspie coroczne, trwające cały tydzień obchody święta Big Eid.
Maalhos, Atol Baa
Maalhos, Atol Baa
Fot. K. Kalisz
Maalhos to niewielka wysepka prawie w całości pokryta dżunglą, którą zamieszkuje społeczność silnie związana z lokalnymi tradycjami i rzemiosłem. Jest to wyjątkowe miejsce, w którym można zobaczyć, w jaki sposób produkuje się prawdziwy olej kokosowy, skosztować potraw, które przygotowywane są zgodnie z najstarszymi zachowanymi recepturami oraz jak wykorzystuje się liście palmowe do wyplatania mat i daszków. Mieszkańcy oraz właściciele zaledwie kilku funkcjonujących tutaj guesthousów bardzo dbają o edukację proekologiczną, oraz o czystość swojej wyspy i jej plaż. Odnajdziemy tu spokój, życzliwość i przeżyjemy cudowne chwile snorkując prosto z plaży na cudownej, bogatej w podwodne życie rafie.
Fuvahmulah, dalekie Południe
Fuvahmulah, dalekie Południe
Po przeciwnej stronie, czyli na dalekim południu na otwartym oceanie leży wyspa, która przez bardzo długi czas była odizolowana od pozostałej części Malediwów. Jest to zauważalne w architekturze, specyficznej atmosferze, nietypowej urodzie mieszkańców, a także w języku mówionym. Funkcjonuje tu specyficzne miasteczko, które zapewnia mieszkańcom wszystko, co niezbędne do codziennego życia. Skutery są tu głównym środkiem transportu z uwagi na spore przestrzenie. Fuvahmulah została odkryta jako nurkowisko zaledwie kilka lat temu i od tego czasu przyciąga nurków z całego świata. Słynna jest przede wszystkim z nurkowań z rekinem tygrysim – prawdopodobieństwo jego spotkania wynosi 100% – ale też z mantami oceanicznymi (największymi spośród mant i o wiele większymi niż spotykane w innych atolach manty rafowe), thresher sharkami i rekinami wielorybimi. Szczęściarze mogą spotkać również rekiny młoty i mola mola.
Fuvahmulah została odkryta jako nurkowisko zaledwie kilka lat temu i od tego czasu przyciąga nurków z całego świata. Słynna jest przede wszystkim z nurkowań z rekinem tygrysim – prawdopodobieństwo jego spotkania wynosi 100% – ale też z mantami oceanicznymi (największymi spośród mant i o wiele większymi niż spotykane w innych atolach manty rafowe), thresher sharkami i rekinami wielorybimi. Szczęściarze mogą spotkać również rekiny młoty i mola mola.

Wyspy lokalne na Malediwach to przede wszystkim niezwykłe bogactwo fauny i flory, życzliwi mieszkańcy oraz mnóstwo innych aktywności, które sprawiają, że zwiedzanie na Malediwach to czysta przyjemność. Jeśli jeszcze się zastanawiasz, czy warto tu być, to gwarantujemy, że tak!