Wyspy lokalne

Malediwy

1200 wysp
rozsianych na
26 atolach

Malediwy to kraj położony na 26 geograficznych atolach i około tysiącu dwustu wyspach rozsianych jak fragment Drogi Mlecznej na wodach Oceanu Indyjskiego. To kraj z własnym niepodległym narodem, językiem, kulturą i walutą. Zamieszkałe wyspy są podobne do wiosek czy miasteczek, czasami miast w Zachodnim Świecie – dzieli je jednak nie ląd, a woda. Każda lokalna wyspa to samowystarczalne miejsce, ze wszystkim co jest potrzebne do codziennego życia malediwskiej rodzinie.

zobacz więcej

Love Maldives

Czym są wyspy lokalne? + -

Malediwy to kraj położony na 26 geograficznych atolach i około tysiącu dwustu wyspach rozsianych jak fragment Drogi Mlecznej na wodach Oceanu Indyjskiego. To kraj z własnym niepodległym narodem, językiem, kulturą i walutą. Zamieszkałe wyspy są podobne do wiosek czy miasteczek, czasami miast w Zachodnim Świecie – dzieli je jednak nie ląd, a woda. Każdy Atol administracyjny posiada swoją wyspę – stolicę. A każda wyspa ma swój konsulat i konsula, dobrze zorganizowany port, meczet, sklepiki, restauracje i kafejki, punkt opieki medycznej, czasem szpital, posterunek policji, szkołę, przedszkole, boisko do piłki nożnej lub siatkówki… W zależności od rozmiaru i populacji wyspy, nie zawsze znajdziemy wszystkie te elementy, ale generalnie każda lokalna wyspa to samowystarczalne miejsce, ze wszystkim co jest potrzebne do codziennego życia malediwskiej rodzinie.

Rozwój lokalnej turystyki + -

Wyspy lokalne na Malediwach to określenie specjalnie stworzone dla turystów, aby łatwiej było je odróżnić od wysp resortowych, na których znajdują się jedynie hotele oraz infrastruktura do obsługi gości. Jednak od pewnego czasu mieszkańcy wysp lokalnych mogą przyjmować turystów w tzw. guesthousach, czyli niewielkich pensjonatach. Są to prześliczne, klimatyczne i serdeczne miejsca prowadzone przez malediwskich właścicieli, czasami we współpracy z zagranicznym wspólnikiem – inwestorem. Na wyspach powstały profesjonalne bazy nurkowe i centra sportów wodnych, świetne klimatyczne restauracje oferujące pyszną malediwską kuchnię (często wychodzącą spod rąk lokalnych gospodyń). Wyspy przygotowały się doskonale na przyjmowanie turystów i zapewniania im cudownych wrażeń podczas pobytu. Również ekonomiczne korzyści płynące z wyboru wysp lokalnych zamiast resortów powodują, że od kilku lat ten sposób spędzenia czasu na Malediwach staje się coraz bardziej popula

Co oferuje Ci wyspa? + -

Na wyspach obowiązującą religią jest islam, dlatego jako kraj muzułmański, Malediwy rządzą się lokalnymi prawami, których należy bezwzględnie przestrzegać. Zatem – nie wolno przywozić, posiadać i spożywać tutaj alkoholu i wieprzowiny oraz wszelkich narkotyków. Praktykowanie innej religii jest możliwe jedynie w prywatnym pokoju, lecz nie w miejscu publicznym. Na wyspach lokalnych (w tym stolicy – Male) obowiązuje nas „dress code” polegający na osłonięciu ramion, dekoltu oraz nóg za kolana. Kąpiele słoneczne i te w przepięknych lazurowach wodach laguny są możliwe wszędzie, lecz w kostiumie kąpielowym tylko na specjalnie wyznaczonych dla turystów tzw. plażach bikini. Wyspy, na których są guesthouse’y, mają takie plaże. We wszystkich innych miejscach kąpiemy się tak jak wszyscy Malediwczycy – w ubraniu.